laptop-power.pl

Blog komputerowy

Szkodliwe oprogramowanie, czyli wirusy komputerowe nazwy
Komputer

Szkodliwe oprogramowanie, czyli wirusy komputerowe nazwy

Wirusy komputerowe działają podobnie jak wirusy w organizmie człowieka. Potrafią osłabiać pracę systemu, przyczyniają się do licznych spowolnień czy błędów. Tak jak w życiu, w komputerach mogą występować wirusy różnego typu, czyli mniej lub bardziej groźne. Mimo wszystko są one szkodliwym oprogramowaniem, które nikt nie chce mieć na swoim komputerze.

Podstawowe typy wirusów komputerowych

Zanim przejdziemy do przykładowych nazw wirusów komputerowych warto jest je podzielić na typy od najmniej do najbardziej groźnych.

Najmniej groźne, lecz i tak uciążliwe dla korzystania z komputera, są tzw. worms (robaki). Najczęściej są przesyłane z jednego urządzenia do drugiego. Ich głównym celem jest spowalnianie pracy komputera.

Innym typem są wirusy adware. Nie przyczyniają się do spowolnieć w systemie, lecz generują same reklamy. Dostosowują je do naszych internetowych upodobań. Zwykle narażamy się na nie, kiedy instalujemy programy z nieznanych źródeł.

Często zdarza się, że na pocztę internetową dostajemy spam. Część może wydawać się nie groźna, lecz zdarzają się maila ze złośliwym oprogramowaniem, które mogą uszkodzić nasz komputer.

Inny typ to wirusy spyware. Często instaluje się je wraz z innym programem. Twórca wirusa ma możliwość podglądania naszego działania w przeglądarce oraz może instalować kolejne złośliwe oprogramowanie na naszym sprzęcie.

Najgroźniejszy typ wirusa dla komputera to ransomware. Są one bardzo niebezpieczne, ponieważ potrafią całkowicie blokować nasz komputer. Ich celem jest wyłudzanie pieniędzy od posiadacza sprzętu w zamian za możliwość odblokowania.

Jak chronić się przed wirusami komputerowymi?

Jednym z podstawowych kroków jest instalacja sprawdzonych programów antywirusowych. O wiele korzystniej jest zapewnić wcześniejszą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem niż spędzać później godziny przed komputerem i usuwać go (często nieskutecznie). Warto, jako uzupełnienie do podstawowego programu wykrywającego wirusy komputerowe, wyposażyć się w programy usuwające wirusy typu adware. Można wyposażyć się w przeglądarkowe programy do blokowania reklam.

Ważne jest również własne postępowanie w internecie. Nie warto pobierać pirackiego oprogramowania lub aplikacji z nieznanego pochodzenia. Ignorować też warto dziwne maila, które wysyłają nam różne niespodziewane załączniki.

Wirusy komputerowe nazwy

Jest pełno wirusów, które są nazywane jednymi z najgroźniejszych w historii. Część z nich przyczyniło się nawet do strat rzędu miliardów dolarów. To między innymi takie szkodliwe oprogramowanie, jak Stuxnet, Fizzer, Walker, Code Red czy Nimda.