laptop-power.pl

Blog komputerowy

Zewnętrzna karta graficzna
Komputer

Zewnętrzna karta graficzna – podstawowe informacje

Zewnętrzna karta graficzna, czy też inaczej eGPU, to dodatkowe rozszerzenie podłączane do komputera, aby znacznie zwiększyć jego możliwości graficzne. Oczywiście najczęściej stosowane jest w przypadku laptopów, ponieważ to one z reguły cierpią na niedobór mocy obliczeniowej układu graficznego. Czym jednak taka karta jest w szczegółach, a także jakie jest jej zastosowanie, a co najważniejsze, jak prezentują się jej wady oraz zalety?

Czym jest zewnętrzna karta graficzna?

Żeby móc poprawnie określić to, jakie jest zastosowanie takiej karty, a także jakie są je zalety oraz oczywiście wady, najpierw trzeba dokładnie dowiedzieć się, czym w ogóle takie urządzenie jest. A jest to nic innego, jak tylko dodatkowy moduł – najczęściej łączący się z komputerem poprzez przewód USB – który posiada w sobie jednostkę graficzną. Co bardzo ważne, karta graficzna umieszczona w takim module jest sprzętem stosowanym w modelach stacjonarnych, a nie mobilnych, więc charakteryzuje się o wiele większymi możliwościami obliczeniowymi.
Po co jednak stosuje się zewnętrzne karty graficzne? Laptopy, nawet te z górnej półki, nie mogą równać się z komputerami stacjonarnymi pod kątem możliwości obliczeniowych, a szczególnie tych od strony grafiki. Zwyczajnie ograniczają je rozmiary, mocno spakowane elementy i trudność w odprowadzeniu ciepła. Dzięki takiej karcie są one w stanie bez najmniejszych problemów dorównać komputerowi stacjonarnemu.

Jakie są wady i zalety zewnętrznej kart graficznej?

Jak zatem widać, eGPU to naprawdę świetny dodatek do każdego komputera. Jakie są jednak zalety oraz wady takiej karty? Czym się ona konkretnie charakteryzuje?
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą zaletą takiej kart jest możliwość znacznego wzrostu wydajności laptopa, dzięki czemu w żadnym stopniu nie odbiega on od komputerów stacjonarnych. Niestety takie rozwiązanie posiada również pewne wady. Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że stacja dokująca do kart to bardzo drogie urządzenie. Sama karta ze średniej półki to wydatek około 1500 zł. Stacja dokująca to dodatkowo około 1000 złotych, więc cena całego zestawu drastycznie idzie do góry. Co więcej, aby móc podłączyć taki moduł do laptopa, musi on być wyposażony w odpowiednie złącze, które obecnie jest jedynie w tych droższych maszynach, przekraczających swoją ceną barierę 3 tysięcy złotych.
Jak wiec widać, zewnętrze GPU, choć ma swoje niezaprzeczalne zalety, posiada również bardzo poważne wady, których zwyczajnie nie da się zignorować, ponieważ chodzi w tym wypadku po prostu o pieniądze.