laptop-power.pl

Blog komputerowy

Jakie są sposoby na kontrolowanie telefonu dziecka?
Smartfon

Jakie są sposoby na kontrolowanie telefonu dziecka?

Aktualnie większość dzieci posiada własny telefon komórkowy. Prawda jest taka, że własny telefon pierwotnie miał służyć właśnie do zwiększonej kontroli dziecka – w każdej chwili rodzic mógł zadzwonić i dopytać gdzie jego dziecko aktualnie się znajduje. Dziś telefony nie służą jednak tylko do kontaktowania się z innymi. Można na nich robić mnóstwo rzeczy, które powinny być kontrolowane przed opiekunów.

Jak kontrolować telefon dziecka?

Zanim wręczymy dziecku telefon warto odbyć poważną rozmowę na temat tego, jakie zagrożenia mogą czekać w sieci oraz z czego dziecko w ogóle może korzystać. Rozmowa rozmową, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że dzieci i tak najpewniej spróbują skorzystać z zakazanych funkcji. Czasem zrobią to przez przypadek, czasem za namową reklam, czasem z premedytacją. Z tego powodu powstało wiele aplikacji na telefon, które pozwalają na kontrolę tego, co dziecko w telefonie robi. Aplikacje szpiegowskie mają doprawdy szerokie możliwości, od śledzenie telefonu przez GPS, po odczytywanie SMSów (nawet tych usuniętych). Kontrolować w ten sposób można również korzystanie z innych aplikacji, takich jak Facebook, TikTok czy Instagram.

Najłatwiejszy sposób na kontrolę telefonu dziecka

Programy szpiegowskie to tak naprawdę wyższa szkoła jazdy, a często kompletnie niepotrzebne funkcje. Najprostszym sposobem na kontrolę telefonu swojego dziecka jest zainstalowanie aplikacji, która po prostu zarządza dostępem do innych aplikacji, pozwala również na ustalenie godzin w których dzieci mogą korzystać z telefonu.

Jak zablokować usługi płatne na telefonie dziecka?

W posiadaniu telefonu przez dziecko największe niebezpieczeństwo tkwi w wysyłaniu SMSów premium, czyli płatnych. Dzieci bardzo łatwo zmanipulować, a reklamy ciągle namawiają na zakup dodatkowych usług. Dlatego zanim wręczymy telefon dziecku należy zablokować na nim możliwość wysyłania takich SMSów. Prostym sposobem jest również włożenie do telefonu karty prepaid – wtedy dziecko będzie mogło wykorzystać daną kwotę, a po jej wykorzystaniu opłacenie czegokolwiek stanie się niemożliwe. Jest to kwestia, w której trzeba naprawdę uważać, ponieważ opłacenie niektórych gier powoduje włączenie subskrypcji, która może pobierać opłaty nawet każdego dnia. Rodzice orientują się dopiero przy otrzymaniu rachunku, a wtedy nic już nie da się zrobić. Po całym miesiącu takich subskrypcji można zobaczyć na rachunku kwotę nawet kilkuset złotych. Telefon korzystany przez dziecko w bezpieczny sposób przynosi wiele korzyści, dlatego warto dowiedzieć się w jaki sposób o to bezpieczeństwo zadbać.