laptop-power.pl

Blog komputerowy

GPS w telefonie - co warto o nim wiedzieć?
Smartfon

GPS w telefonie – co warto o nim wiedzieć?

Zdecydowana większość osób doskonale zdaje sobie sprawę, jak doskonałym wynalazkiem jest GPS. Wspomniane rozwiązanie znacznie ułatwia bowiem użytkownikowi nawigację w trasie czy terenie. Do jeszcze daje gps w telefonie?

Czym dokładnie jest GPS i do czego służy?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że GPS w najprostszym możliwym ujęciu jest skrótem od Global Positioning System. Warto wiedzieć, że omawiane rozwiązanie umożliwia zlokalizować dane urządzenie praktycznie w dowolnie wybranym miejscu na kuli ziemskiej.

Jak wiadomo jest to niezwykle przydatna funkcja w telefonach komórkowych. Warto wiedzieć, że bardzo duża liczba osób bada nowo poznaną okolicę za pomocą omawianej technologii. GPS umożliwia określić położenie na mapie, co jak wiadomo zdecydowanie ułatwia orientację w terenie. Nie wszyscy znają jednak wszystkie korzyści tego rozwiązania.

Czym jest Geotagging ?

Warto wiedzieć, że geotagging jest funkcją pozwalającą na połączenie określonych współrzędnych geograficznych z fotografią, która została wykonana. W ten sposób praktycznie każde wykonane zdjęcie będzie miało przypisane odpowiednie położenie na mapie.

Warto zdecydować się na nawigację online czy offline?

Należy mieć świadomość, że można zdecydować się na nawigację działającą w trybie online lub taką, która przechowuje mapy na karcie pamięci telefonu.

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów nawigacji działającej w trybie offline należy zaliczyć fakt, że nie ma wtedy konieczności stałego połączenia z internetem. Oznacza to tym samym, że użytkownik nie będzie ponosił kosztów związanych z transmisją danych.

Warto jednak zaznaczyć, że użytkownik nie będzie miał pewności czy wszystkie wyświetlane mapy są aktualne. W przypadku nawigacji pobierającej na bieżąco mapy z sieci nie dojdzie do takiej sytuacji.

Co zrobić, gdy GPS w telefonie nie będzie działał?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że prawidłową pracę omawianego odbiornika GPS może zakłócić praktycznie każda przeszkoda, która w danym momencie będzie znajdowała się między satelitą a odbiornikiem. Mogą to być nie tylko i wyłącznie wysokie drzewa, ale również budynki czy gęste chmury.

Należy pamiętać, aby znajdować się zawsze na wolnej przestrzeni poza budynkami w przypadku chęci uruchomienia omawianej nawigacji. Bardzo duża liczba osób niestety cały czas zapomina o tym istotnym fakcie. Doskonałym rozwiązaniem w takich sytuacjach może być system A-GPS. Jest to w najprostszym możliwym ujęciu system, który do ustalenie położenia wykorzystuje serwery danego operatora sieci komórkowej.