laptop-power.pl

Blog komputerowy

Radiowy, mobilny a może stacjonarny - jaki internet najlepszy?
Internet

Radiowy, mobilny a może stacjonarny – jaki internet najlepszy?

Internet w dzisiejszych czasach jest znacznie popularniejszym medium niż prasa, telewizja i radio razem wzięte. Nic więc dziwnego, że tak wiele uwagi przykłada się do tego, w jaki sposób się go pozyskuje. Jak się bowiem okazuje, oprócz standardowego, stałego łącza na rynku znaleźć można jeszcze oferty internetu radiowego oraz mobilnego. Czym się one wszystkie charakteryzują, a co najważniejsze, który z nich jest najlepszy?

Internet radiowy

Najmniej popularnym i najrzadziej wybieranym rodzajem dostępu do internetu jest technologia radiowa. Polega ona na łączeniu się z nadajnikiem przy pomocy fal radiowych. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba mieć w najbliższej okolicy żadnej infrastruktury internetowej, aby pozyskiwać przy pomocy takiego łącza dane. Oczywiście ogromnym minusem są częste zakłócenia, niska prędkość oraz kapryśność całego internetu, głównie uzależnionego od pogody.

Internet mobilny

Jednym z najnowszych rozwiązań jeśli chodzi o internet bezprzewodowy, jest tzw. internet LTE, czyli wersja mobilna. Wykorzystuje ona do działania infrastrukturę sieci komórkowych, która pokrywa dosłownie cały kraj. Internet ten działa wszędzie, a przy tym jest szybki oraz niezależny od pogody i innych szkodliwych dla sygnału czynników. Niestety ogromną wadą takiego rozwiązania jest fakt, że łącze tego typu jest stosunkowo drogie, a przede wszystkim obarczone jest miesięcznym limitem danych, które można przy jego pomocy pobrać. Jest to więc rozwiązanie dość niewygodne.

Internet stacjonarny

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem łącza internetowego jest wersja stacjonarna, czy też inaczej mówiąc kablowa. Na czy ona polega? Gospodarstwo domowe podłączone jest przy pomocy przewodu miedzianego lub też światłowodu do infrastruktury dostawcy i tym sposobem przesyłane są dane. Oczywiście wymaga to mieszkania w mieście, gdzie dostępne jest odpowiednie przyłączenie, lecz oznacza to również, że internet jest zawsze stabilny, a także niezwykle szybki. Co więcej, taka forma korzystania z internetu jest najtańsza, oraz co oczywiste, łącze nieposiadana żadnego limitu danych.

Jaki internet najlepszy?

Jak zatem widać, zarówno łącze stacjonarne, radiowe oraz mobilne, posiada swoje wady jak i zalety. Nie da się wobec tego powiedzieć, które z nich jest najlepsze, ponieważ w określonych warunkach każde z nich jest lepsze od pozostałych. Kluczem zatem nie jest tu wybranie najlepszego samego w sobie, lecz najlepiej dopasowanego do panujących warunków oraz okoliczności.