laptop-power.pl

Blog komputerowy

Klawiatura dla leworęcznych
Komputer

Klawiatura dla leworęcznych – czy jest naprawdę konieczna?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilku producentów klawiatur przeznaczonych dla użytkowników leworęcznych. Jednak przed jej zakupem warto się dobrze zastanowić i odpowiedzieć na pytanie: Czy klawiatura dla leworęcznych jest naprawdę konieczna, czy to tylko zbędny wydatek?

Czym się różni?

Klawiatura dla leworęcznych od standardowej różni się w zasadzie tylko położeniem części numerycznej. Jest ona zlokalizowana po lewej stronie klawiatury, co ma na celu ułatwienie prawej dłoni dostępu do liter. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może lewą dłonią obsługiwać myszkę.
Jednak pojawia się pytanie, czy takie rozwiązanie jest naprawdę konieczne? Należy sobie na nie odpowiedzieć, choćby ze względu na fakt, że klawiatura dla leworęcznych jest bardzo drogim wydatkiem i bardzo mało dostępnym.

Klawiatura dla leworęcznych – zalety

Zalety klawiatury dla leworęcznych są ważne przede wszystkim dla graczy, ponieważ:
· Umieszczenie bloku numerycznego z lewej strony ma duże znaczenie dla miłośników gier komputerowych. Dzięki temu klawisze WSAD (służące do poruszania postacią) znajdują się bliżej prawej strony, co łagodzi efekt zmęczenia przy długo dystansowym graniu.
· Klawiatura dla leworęcznych jest dobrym rozwiązaniem także dla tych graczy, którzy zamiast sekwencji WSAD używają strzałek do poruszanie się w wirtualnym świecie gier.

Cena

Cena klawiatury dla leworęcznych uwarunkowana jest przede wszystkim firmą. Używane można zakupić w Internecie już nawet za 60 złotych. Ceny nowych wahają się w granicach od 250 do nawet 400 złotych. Tego typu klawiatury oferuje między innymi firma Microsoft, a także LogiTech.

Alternatywy dla leworęcznych użytkowników

Z powodu wcześniej wspomnianej wysokiej ceny i kiepskiej dostępności klawiatur dla leworęcznych, próbują oni znaleźć różne jej alternatywy.
Wśród zapalonych graczy leworęcznych są tacy, którzy wyćwiczyli u siebie umiejętność posługiwania się prawą dłonią podczas gry, bądź wypróbowują różne opcje programowania klawiszy, aby wybrać jak najlepsze dla siebie ustawienie.
Jednym z rozwiązań jest, po prostu, zakupienie zwykłej klawiatury z osobnym tzw. numpadem, który można umieścić z lewej strony klawiatury. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie, aniżeli zakup specjalnej klawiatury dla leworęcznych, a efekt końcowy dla gracza jest niemal identyczny.

Podsumowując, można bez wątpienia stwierdzić, że klawiatura dla leworęcznych jest wygodnym rozwiązaniem dla zapalonych miłośników gier komputerowych. Jednak zdecydowanie zwykły użytkownik komputera, może się spokojnie bez niej obejść.