laptop-power.pl

Blog komputerowy

Tajniki robienia dobrych zdjęć, czyli jaki obiektyw wybrać?
Zakupy

Tajniki robienia dobrych zdjęć, czyli jaki obiektyw wybrać?

Od dłuższego czasu robisz zdjęcia aparatem w smartfonie i nagle do głowy przychodzi ci pomysł zakupienia bardziej profesjonalnego sprzętu. Chcesz zostać zaawansowanym fotografem lub po prostu chcesz robić jeszcze lepsze zdjęcia. Wybrałeś już swoją lustrzankę, jednak nadal nie wiesz, o co chodzi z tym obiektywem? Słyszałeś, że dobrze dobrany jest kluczem do zrobienia dobrego zdjęcia oddającego twoją wizję artystyczną, więc postanawiasz czytać dalej i dowiedzieć się więcej!

Czym tak właściwie jest obiektyw?

Najważniejszymi elementami aparatu fotograficznego są korpus chroniący wewnętrzne elementy, przesłona i obiektyw stały w aparatach kompaktowych lub wymienny w lustrzankach. Ten ostatni element po prostu przenosi obraz do aparatu, potrafi jednak diametralnie zmienić jakość zdjęcia, które wydaje się być bardziej profesjonalne. Fotograf robiący zdjęcie krajobrazu bez obiektywu uzyska mniej powalający efekt, niż ten robiący zdjęcie obiektywem szerokokątnym.

Jaki obiektyw wybrać?

Oznaczenia milimetrowe, czyli ogniskowa, w obiektywach określają szerokość widoczności aparatu – najmniejsze liczby określają obiektywy szerokokątne, a te największe oferują mocne zbliżenie. W zależności co wybierzesz, możesz zrobić zdjęcie całego jeziora lub samej łódki leniwie tnącej wodę. Najlepszą ogniskową dla początkujących będzie 50-120 mm, ponieważ niższe wartości tworzą efekt „rybiego oka” i nadadzą się do fotografii krajobrazowej, a wyższe mają tendencje do spłaszczania i stosowane są do fotografii imprez okolicznościowej lub bardzo dalekich obiektów.

Obiektywy można podzielić na stałoogniskowe (tak zwane stałki) i zoom. Te pierwsze posiadają jedną ogniskową i zapewniają wysoką jakość zdjęć, jednak trzeba się z nimi poruszać, zmieniając kadr lub mieć przy sobie dodatkowe obiektywy. Obiektywy zoom natomiast, za trochę niższą jakość, umożliwiają zbliżanie i oddalanie, zmienianie ogniskowej, bez potrzeby poruszania się. Jeżeli wiemy, jakiej ogniskowej używamy najczęściej i najchętniej, to zainwestujmy w stałkę, a jeżeli wolimy być ciągle w ruchu i próbować nowych rzeczy, warto zastanowić się nad obiektywem zoom!

Ważna w obiektywie jest również światłosiła, czyli ile światła może wpuścić. Tak zwane jasne szkło umożliwia ustawienie bardzo szerokiej przysłony, a co za tym idzie wpuszcza wiele światła. To sprawia, że jakość zdjęć robionych w słabo oświetlonych miejscach jest o wiele lepsza. Jak rozpoznać, czy obiektyw jest jasny? Po jego numeracji, oznaczającej najniższą wartość przysłony, jaką możemy ustawić. Co za tym idzie, f/1.0, a nawet niżej jest najlepszą wartością, a f/6.0 i wyżej znajdziemy w najtańszych i najgorszych obiektywach. Jasne szkła są drogie, jednak warte swojej ceny!

Gdzie kupić?

Większość marek produkujących aparaty fotograficzne, takie jak Canon czy Sony, posiada również w swojej ofercie własne obiektywy, które można kupić wraz z aparatem lub dokupić później w tym samym miejscu. Chętnie kupowane są również używane obiektywy w komisach, sklepach z używanym sprzętem fotograficznym czy przez internet.

Jeżeli interesujesz się fotografią, to warto rozważyć rozpoczęcie przygody z obiektywami – czasem trzeba spróbować czegoś nowego!