laptop-power.pl

Blog komputerowy

Jak oszczędzać baterię w laptopie?
Laptopy

Jak oszczędzać baterię w laptopie?

Komputery przenośne od dnia, w którym wypuszczono je na rynek, zdobyły ogromną popularność. Najpierw jako maszyn typowo biurowe, a później, gdy komputery ogólnie się upowszechniły, również jako sprzęty, z których korzystano dla rozrywki. Począwszy do pierwszego laptopa po dzisiejsze, nowoczesne urządzenia, zawsze pietą achillesową była ich bateria. Dlaczego jest ona tak dużym problem, a także, w jaki sposób można przedłużyć jej działanie?

Dlaczego bateria w laptopie jest tak dużym problemem?

Co konkretnie powoduje, że bateria w laptopie tak szybko się rozładowuje i zużywa, co sprawia, że trzeba dość często pracować na podłączonym do sieci urządzeniu, oraz stosunkowo często wymieniać baterię na nową? Wszystko za sprawą po pierwsze dość starej technologii wykonania baterii, a po drugie i najważniejsze, ogromnego zapotrzebowania na energię obecnie używanych podzespołów.
Nowoczesny laptop właściwie w niczym nie odbiega możliwościami obliczeniowymi od standardowego, stacjonarnego komputera. W odróżnieniu jednak od niego nie jest to sprzęt na stałe podłączony do prądu, a pamiętać trzeba, że zużycie energii jest takie samo. Jeśli doda się to do nieco już przestarzałej konstrukcji obecnie używanych baterii, otrzymuje się sprzęt, który nie jest w stanie pracować na jednym ładowaniu dłużej niż kilka godzin.

Jak oszczędzać baterię w laptopie?

Jak się jednak okazuje, istnieją pewne sztuczki i sposoby na to, aby nieco oszczędzić baterie i korzystać z komputera nieco dłużej, niż tylko kilka godzin. W jaki jednak sposób można to konkretnie zrobić?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą, o której trzeba pamietac gdy korzysta się z laptopa, to aby wyłączyć wszystkie nieużywane i niepotrzebne aktualnie programy. Każdy z nich nie tylko zabiera zasoby obliczeniowe sprzętu, lecz również wpływa na szybkość zużywania się baterii. Warto więc przejrzeć to, co jest aktualnie uruchomione w tle, oraz wyłączyć niepotrzebne aplikacje.
Innego typu bardzo dobrym rozwiązaniem jest zmniejszenie jasności ekranu. Warto to zrobić szczególnie po zmroku, ponieważ dzięki temu nie tylko wpłynie się na lepszą pracę baterii, lecz również ochroni się oczy, ponieważ nie powinny one długo patrzeć na bardzo jasny punkt w dużej ciemności. Podobnie warto rozważyć wyłączenie oświetlenia klawiatury w sytuacjach, gdy nie jest ona potrzebna, czyli np. podczas oglądania filmów.
Na koniec warto również pamiętać o tym, że w laptopie powinno być zawsze ustawione automatyczne przechodzenie w stan uśpienia po dłuższej przerwie w pracy. Dzięki temu komputer nie będzie zużywał zasobów, gdy nie jest aktualnie potrzebny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.