laptop-power.pl

Blog komputerowy

Dodatkowy ekran do laptopa - na co zwracać uwagę?
Laptop

Dodatkowy ekran do laptopa – na co zwracać uwagę?

Posiadacze laptopa często decydują się na zakup dodatkowego ekranu, który sprawi, że korzystanie z urządzenia stanie się o wiele wygodniejszego. Najczęściej pieniądze na dodatkowy ekran do laptopa przeznaczają osoby, które zajmują się grafiką komputerową (potrzebują więcej przestrzeni do pracy oraz lepszej jakości sprzęt), osoby pracujące biurowo (pozwalają na mniejsze męczenie oczu, pisząc oraz czytając spore ilości tekstu) oraz gracze komputerowi (chcą polepszyć swoje wrażenie z rozrywki). Warto zatem zastanowić się, jaki dodatkowy ekran do laptopa najlepiej zakupić, czyli o jakich jego parametrach nie należy zapominać.

Przekątna monitora, czyli pierwszy punkt selekcji

Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ kupno zbyt małego monitora będzie zbędnym wydatkiem. Posiadanie laptopa o większej przekątnej ekranu oraz zakup podobnego wielkościowo monitora okaże się błędem. Użytkownik z pewnością nie będzie zadowolony z efektów, gdyż miną się one z wcześniejszymi wyobrażeniami. Dodatkowy ekran najlepiej aby był przynajmniej 10” większy, ponieważ to pozwoli na uzyskanie znaczącej oraz widocznej różnicy. Dodatkowy monitor większy o tyle cali zapewni komfort oraz spełni wcześniej postawione wymagania.

Nie zapominaj o rozdzielczości

To bardzo ważny, kluczowy element każdego ekranu. Im większa rozdzielczość, tym odbiór będzie o wiele lepszy. Nie trzeba inwestować oczywiście w monitory o największej możliwej rozdzielczości, bo może to nie mieć zawsze sensu. Na ekrany 4K mogą jednak decydować się graficy komputerowi czy realizatorzy video, dla których jakość obrazu ma ogromne znaczenie.

Wszystkie osoby, które nie posiadają zbyt wygórowanych preferencji, mogą zakupić dodatkowy monitor w rozdzielczości przynajmniej Full HD (1920×1080 pikseli). Bardziej panoramiczne ekrany poleca się osobom pracującym biurowo.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Ważne są także dwa inne czynniki, czyli powłoka antyrefleksyjna oraz częstotliwość odświeżania. Ta pierwsze przyczynia się do komfortu podczas dłuższego spoglądania na monitor, gdyż nie odbija światła. Częstotliwość odświeżania natomiast przyczynia się do zmniejszenia męczenia się oczu – im więcej Hz, tym o wiele korzystniej.

Jak wygląda praca z dodatkowym ekranem?

Dodatkowy ekran można podłączyć na dwa sposoby. Pierwszy to wyświetlanie na nim tego samego, co na laptopie. To pozwala na lepszy podgląd tego, co aktualnie robimy. Drugim sposobem jest poszerzenie naszego głównego ekranu. Na drugim laptopie mogą być wyświetlone zupełnie inne aplikacje czy dokumenty, co dodaje komfortu podczas prac graficznych czy biurowych.