Fotografowanie wydaje się niezwykłe przyjemnym i pasjonującym zajęciem. Najlepszym tego dowodem jest ogromna liczba zdjęć, które codziennie pojawiają się na różnych portalach społecznościowych i innych stronach. Jeśli lubisz fotografować, to na pewno choć raz zastanawiałeś się, czy w Twoim przypadku wchodzi w rachubę zarabianie na fotografii.
Zarabianie na fotografii – czy to w ogóle możliwe?
Wszyscy dobrze wiemy, że fotografia to również pomysł na własny biznes i zarabianie pieniędzy. Na pewno nie raz mieliśmy do czynienia z tego rodzaju fachowcem i płaciliśmy mu za dobrze wykonaną usługę. Jednak zanim do tego doszło, na pewno włożył on bardzo dużo pracy, aby znaleźć się w tym miejscu. Trzeba więc przede wszystkim zainwestować w swój warsztat oraz codziennie go doskonalić, tylko dzięki temu nasza umiejętność fotografowania nie będzie przeciętna, a zdjęcia zostaną zauważone. Zarabianie na fotografii jest więc jak najbardziej możliwe, ale wszystko zależy od naszych umiejętności i wysiłku, jaki włożymy w fotografowanie.
Jak zacząć zarabiać na fotografii?
Nasza praca powinna być przede wszystkim widoczna. Nie obejdzie się więc bez publikacji naszych zdjęć na różnego rodzaju portalach społecznościowych. Im zdobędziemy większe grono wielbicieli, tym bardziej prawdopodobne, że wśród nich znajdą się nasi pierwsi klienci. Jednak portfolio nie powstanie samo z siebie. Kogo zaprosić do swoich zdjęć? Oczywiście rodzinę i znajomych – w ten sposób zdobywamy pierwsze zlecenia, co prawda darmowe, ale zdecydowanie mamy czym się pochwalić. Każdy klient przecież w pierwszej kolejności zapyta nas o przykładowe zdjęcia. Jeśli okaże się, że naprawdę jesteśmy dobrzy,
a fotografie przypadną do gustu, to zdobędziemy pierwsze płatne zlecenie. Najłatwiej zacząć zarabianie na fotografii robiąc zdjęcia na różnego rodzaju imprezach okolicznościowych jak chrzest, osiemnastki czy rocznice.
Sprzęt i warsztat
Musimy liczyć się z tym, że na początku trzeba będzie dużo zainwestować nie tylko w profesjonalny sprzęt, ale także w rozwijanie swoich umiejętności. Pierwsze również, o czym powinniśmy zdecydować, to określenie pola naszego działania. Dużo lepiej być profesjonalistą w jednej dziedzinie, niż robić przeciętne zdjęcia w kilku kategoriach. Zarabianie na fotografii rozpoczyna się z chwilą, gdy zaczynamy robić świetne i dobrej jakości zdjęcia. Możemy również spróbować zarabiać na stockach. Jednak pewne jest, że tylko wysokiej jakości fotografie bywają zauważane, zanim więc zdecydujemy się na własną działalność, może lepiej pomyśleć o fotografowaniu pomocniczym? To na początek bardzo dobre rozwiązanie.