laptop-power.pl

Blog komputerowy

Jaki procesor do laptopa wybrać?
Laptop

Jaki procesor do laptopa wybrać?

Podczas kupowania procesora do komputera stacjonarnego zwraca się uwagę głównie na dwa parametry – cene danego egzemplarza, także co szczególnie ważne, na jego wydajność. Kupowanie procesora do laptopa jest jednak o wiele trudniejsze zadanie, ponieważ w tym wypadku na uwadze trzeba mieć oprócz dwóch wcześniej wspomnianych spraw jeszcze ilość zużywanej energii, a co najważniejsze, generowane przez dany model ciepło. Powoduje to, że pytanie o to, jaki procesor do laptopa wybrać, często stanowi dla wielu ich użytkowników naprawdę poważny problem. Jak to więc zrobić?

Podstawowe informacje o procesorach

Jeśli chce się wybrać nowy procesor do posiadanego przenośnego komputera, przede wszystkim trzeba najpierw zwrócić uwagę na zupełne podstawy takiego urządzenie. O czym konkretnie mowa? Zdecydowanie najbardziej istotną kwestią jest umieszczone w komputerze, a dokładniej na jego płycie głównej gniazdo na procesor. Wybranie modelu niepasującego do danego gniazda, skończy się koniecznością wymiany procesora, ponieważ nie będzie on mógł być w ogóle użyty. Co więcej, warto również mieć na uwadze to, że trzeba poprawnie określić producenta procesora. Na szczęście na rynku istnieje ich tylko dwójka, więc popełnienie w tym temacie błędu obarczone jest minimalnym ryzykiem.

Zaawansowane informacje o procesorach

Samo dopasowanie procesora do typu posiadanej płyty głównej to jednak dopiero początek spraw, o których koniecznie trzeba pamiętać. Niezwykle istotną kwestią jest to, jaką dany model charakteryzuje się wydajnością. Kupując model o nieco słabszej charakterystyce do komputera, którego przeznaczeniem będzie obróbka grafiki, czy też gry komputerowe, nie będzie z pewnością odpowiednim wyborem. Jeśli chce się mieć model nieco bardziej zaawansowany, koniecznie trzeba również pamiętać o liczbie rdzeni, które będzie posiadał, jego wielowątkowości, czy też wielkości wewnętrznej pamięci. Z drugiej jednak strony nie można w tym zakresie przesadzić, ponieważ niezwykle ważną sprawą w przypadku procesorów do laptopa jest ich prądożerność, oraz ilość generowanego ciepła. Wybierając model zbyt mocny do danego urządzenia, można spowodować, że jego bateria bardzo szybko będzie się zużywała, z jednoczesnym niezwykle intensywnym nagrzewaniem się całego urządzenia. Jest to sytuacja niedopuszczalna, która grozi nawet uszkodzeniem całego urządzenia. Warto więc dowiedzieć się, jakimi dany model charakteryzuje się parametrami pod kątem tych kryteriów, i dopiero wtedy podjąć decyzji o ich zakupie, lub wybraniu innego egzemplarza procesora.