laptop-power.pl

Blog komputerowy

Co zrobić ze starymi telefonami, by dać im drugie życie?
Smartfon

Co zrobić ze starymi telefonami, by dać im drugie życie?

Telefon komórkowy to urządzenie, które bardzo ułatwia nam życie. Za jego pośrednictwem można prowadzić rozmowę, wysyłać krótkie wiadomości tekstowe, robić zdjęcia, a nawet kręcić filmy. Tyle tylko, że nawet najlepszy telefon kiedyś się zużywa lub wyraźnie przegrywa rywalizację z innymi modelami. Wtedy pozostaje problem, co z nim zrobić.

Co zrobić ze starymi telefonami?

Najprostszym wyjściem z tej sytuacji jest oddanie wysłużonej komórki własnym dzieciom. W ten sposób maluchy poznają tajniki obsługi telefonu komórkowego i przy okazji pograją sobie w kultowego węża lub poodbijają tetrisową piłeczkę. Innym wyjściem jest wręczenie starego telefonu dziadkom lub innym znanym nam seniorom. Niezbyt skomplikowana komórka z niewieloma funkcjami to idealny sprzęt do nauki dla osób w podeszłym wieku. Po pierwsze będzie im łatwiej zrozumieć, na czym polega specyfika komórki. A po drugie nie będą musieli obawiać się, że coś w niej zepsują i narażą się na koszty.

Inne alternatywne rozwiązania, co zrobić ze starymi komórkami?

Stary telefon można na przykład oddać osobom potrzebującym, które zna się osobiście. Na pewno taki prezent je ucieszy. Poza tym w razie kłopotów czy awantur domowych będą mogły samodzielnie wezwać policję i zgłosić przemoc domową. Sfatygowany model telefonu przyda się także organizacjom charytatywnym, Będą go mogły przekazać mieszkańcom uboższych krajów, w których telefonia komórkowa dopiero raczkuje. W ostateczności telefon można oddać operatorowi sieci. On będzie wiedział, jak go właściwie zutylizować.

A co w sytuacji, gdy oddanie go komuś będzie niemożliwe?

Taki stary telefon, jeśli działa można sprzedać w lombardzie. Może nie będzie z jego sprzedaży kokosów, lecz przynajmniej nie będzie leżał bezczynnie na dnie szuflady. Wiekowy telefon komórkowy to także odpowiedni sprzęt do wystawienia go na internetowy portal aukcyjny. Jest szansa, że znajdzie się na niego kupiec, który da za niego jakąś rozsądną cenę. Nie najnowszy telefon komórkowy może posłużyć jako pilot do telewizora, jeśli da się do niego wgrać specjalną aplikację z oprogramowaniem. Jest to nieco ekscentryczna propozycja, za to bardzo praktyczna.

Czego nie wolno robić ze starymi telefonami?

A choćby wyrzucać ich wprost do kontenera na śmieci. Odpadki tego typu utylizuje się w zupełnie odmienny sposób. Nie wolno także ich niszczyć. Po pierwsze, bo one na to nie zasłużyły. A po drugie jest wiele innych mniej drastycznych metod, by znów wróciły do obiegu. W ostateczności można je za darmo oddać do komisu. Tam będą sobie czekały na nowego nabywcę lub zostaną fachowo zutylizowane, tak by nie zagrażały środowisku naturalnemu.