laptop-power.pl

Blog komputerowy

Help desk w IT
Komputer

Help desk w IT – na czym polega i jakie ma korzyści?

Szybka i sprawna pomoc dostępna na odległość – właśnie tak można w skrócie opisać help desk. Czym zajmuje się help desk IT?

Aktualnie coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z usług określanych jako help desk IT, czyli help desk informatyczny. Zobacz, czym dokładnie jest ten typ usługi i jakie ma on najważniejsze korzyści dla biznesu.

Co to jest help desk?

Help desk to usługa zapewniająca wsparcie klientom lub użytkownikom danego produktu lub usługi. Można się z nim skontaktować telefonicznie, e-mailem lub za pośrednictwem strony internetowej, a personel help desku może pomóc wtedy w rozwiązywaniu problemów, odpowiadaniu na pytania i rozwiązywaniu problemów. 

Takie właśnie usługi są powszechnie stosowane w branży technologicznej i w obsłudze klienta, ale można je również znaleźć w innych dziedzinach, takich jak opieka zdrowotna czy finanse.

Czym jest help desk IT?

Z kolei help desk IT to rodzaj działu pomocy technicznej, który zapewnia wsparcie techniczne i pomoc użytkownikom produktów i usług informatycznych, takich jak oprogramowanie i sprzęt komputerowy, sieć i urządzenia mobilne. 

Wsparcie świadczone przez taki dział pomocy technicznej IT może obejmować również rozwiązywanie problemów technicznych, z jakimi stykają się użytkownicy, odpowiadanie na pytania dotyczące produktów i usług oraz zapewnianie wskazówek dotyczących korzystania ze sprzętów i oprogramowania IT.

Help desk informatyczny – czym się zajmuje?

Help desk IT zapewnia wsparcie techniczne i pomoc użytkownikom produktów, systemów, programów czy aplikacji. Obejmuje on szeroką gamę usług, które związane są z tymi obszarami. 

Personel odpowiadający za helpdesk IT może zajmować się między innymi diagnozowaniem i rozwiązywaniem problemów ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem, połączeniami sieciowymi i urządzeniami mobilnymi. Może również pomagać użytkownikom w zakładaniu kont i zarządzaniu nimi oraz udzielać wskazówek i instrukcji dotyczących korzystania z różnych programów i narzędzi online. 

Dodatkowo taki dział pomocy technicznej IT przyjmuje zgłoszenia różnych awarii, aby móc identyfikować i rozwiązywać problemy oraz ulepszać obszar IT.

Jak zapewnić help desk IT w firmie?

Obecnie help deski IT są powszechnie spotykane w wielu firmach i mogą być obsadzone przez wewnętrznych pracowników IT lub usługi mogą być zlecone zewnętrznym dostawcom usług IT.

Pierwsze rozwiązanie, czyli help desk prowadzony przez własnych pracowników, jest przede wszystkim stosowane w większych firmach, które posiadają własny dział IT. Wówczas jest to najkorzystniejsza opcja. W mniejszych firmach jednak nie jest ona zbyt dobrym wyborem, głównie ze względu na spore koszty, jakie są z tym związane. Właśnie dlatego help desk IT jest wtedy najczęściej zlecany firmie zewnętrznej.

Outsourcing obsługi informatycznej w tym przypadku odnosi się do praktyki zatrudniania zewnętrznej firmy w celu zapewnienia wsparcia technicznego i pomocy pracownikom firmy lub innym użytkownikom. Może to obejmować usługi pomocy technicznej IT, które zostały uzgodnione z klientem.

Help desk IT – zalety i wady outsourcingu 

Outsourcing usług jak help desk IT może przynieść firmom wiele korzyści, ale warto pamiętać o tym, że ma on też kilka minusów. 

Przede wszystkim może on zaoszczędzić pieniądze, zmniejszając zapotrzebowanie na personel wewnętrzny, a także może zapewnić dostęp do szerszego zakresu wiedzy fachowej i specjalistycznej. Ponadto outsourcing IT może również zmniejszyć obciążenie wewnętrznego personelu IT, umożliwiając mu skupienie się na bardziej strategicznych i priorytetowych zadaniach, a także może on całkowicie zastąpić wewnętrzny dział IT firmy, co pozwala na uzyskanie jeszcze większej redukcji kosztów.

Jednak outsourcing ma również pewne potencjalne wady. Istnieje ryzyko utraty kontroli nad jakością świadczonych usług, dlatego też bardzo istotne jest to, aby wybrać sprawdzonego dostawcę tego typu usług. 

Ważne jest zatem, aby przed podjęciem decyzji dokładnie ocenić potencjalne korzyści i wady outsourcingu w ramach help desku informatycznego.